Polovička
O partnerovi sa zvykne hovoriť polovička. „Kde je Tvoja polovička?“ – zvyknú sa ľudia pýtať, ak sa človek objaví v spoločnosti sám.
Prečo sa vlastne používa slovo polovička?
Pri kresťanskom sobáši sa dvaja novomanželia stávajú jedným telom.
Znamená to teda, že tvoja žena, tvoj manžel je polovička z Teba. Tvoja polovica.
Prečo potom existuje v manželstve nevera?
Môžeme teda neverou nazvať oklamanie seba samého?
Ja by som to videl ešte horšie, je to nenávisť voči sebe samému.
Pretože kto vníma životného partnera ako polovicu seba samého, sebe by takto nikdy neublížil. A predsa to urobí.
Človek, ktorý sa dopúšťa nevery, je egoisticky orientovaný, pravda je bohužiaľ taká, že sám seba nenávidí a potrebuje pomoc.
Modlitbu.
Rozvod?
Prečo je toľko rozvodov?
Chcem byť úspešný/á. Chcem byť populárny/a. Chcem mať auto. Chcem mať dom. Chcem, chcem, chcem...
Mať rád ale znamená DAŤ DRUHÉMU DOBRO.
Ako teda? No mať rád znamená dávať, nie stále brať (ja chcem).
Pozeráme iba na seba.
Ja toto teraz chcem a ty sa prispôsob. Ja idem na dovolenku do hôr, lebo to mám rád a ty choď s deťmi k moru, ak chceš.
Ja potrebujem v práci toto dosiahnúť, preto ma dlho neuvidíš, prispôsob sa.
Nepáči sa ti to? Veď ťa živím, podnikám !! Hmm, ja s tým neviem nič urobiť, asi to budeme riešiť rozvodom.
Veľmi ťažké je zmeniť sa egoistovi, aby začal vidieť aj svojich najbližších a žiť pre nich (nielen im dávať peniaze alebo iné záplaty). Trvá to častokrát veľa rokov, kým pochopí skutočné hodnoty.
Veľmi ťažké je žiť s egoistom. Skutočná láska však dokáže aj trpieť. Je to veľmi ťažké. Človek si myslí, že to nedokáže, žiť s takým človekom. Rozmýšľa: prečo ja? Chcem predsa prežiť pekný život. Nie byť stále ponižovaný, utláčaný, psychicky bitý.
Láska je aj o utrpení. Možno tvoja úloha je vo vašom vzťahu práve taká, že svojim utrpením obrúsiš ostré hrany svojho partnera. Veľa manželstiev až po rokoch dozrelo a ten druhý si až po rokoch začal uvedomovať a vážiť svoju rodinu, svojho partnera.
Vtedy prichádza skutočné ovocie dozretého vzťahu.
Ak sa rozvedieš, lebo to už nemôžeš vydržať, začínaš odznova. Aj jablko je na jar hnusné. Musíš vydržať do jesene, aby bolo sladučké...
Čo je to vzťah?
Vzťah a tolerancia sa prejavujú často pri jazde autom.
Dostanete sa do kolóny áut a zrazu sa ľudia začínajú predbiehať. Predbehne vás prvé auto. Potom zrazu ďalšie. Cesty sú plné, nikde sa nedostanú, ale aj tak. Oni sa ponáhľajú!!
Predsa vy sa nemáte kde ponáhľať! Dokážete sa na týchto ľudí nahnevať? Ja s tým mám problém, ale už sa to zlepšuje. To sú ľudia so skrytou agresiou. Navonok sú veľmi milí, ale vo svojom vnútri sú veľmi agresívni. Sú to ľudia, ktorí vám napríklad na prechode pre chodcov tesne pred vašim autom vbehnú do cesty a ak by ste vyskočili z auta s vysvetlením, že ste ich skoro prešli, tak vám s kľudom odpovedia: "Človeče, prečo ste nervózni?"
Navonok sú kľudní ale svojim správaním prezentujú silnú agresiu.
Takto to môže vyzerať aj v manželskom zväzku.
Jeden z partnerov sa môže prezentovať ako ten, ktorému na rodinných veciach záleží, ktorý všetko v rodine musí riešiť, lebo ten druhý je nemožný. V skutočnosti ten, ktorý sa prezentuje ako pokojný, dobrý, starostlivý a vyrovnaný je neuveriteľný agresor vo vzťahu, egoista so zatvrdnutým srdcom a ten druhý je tak zatlačený do kúta, že je rád, že dýcha a ani nemá nič proti rozvodu.
Manželstvo je ale vzťah fifty-fifty, vzťah, kde obe strany majú vychádzať z riešenia problémov víťazne. Nie len jeden.
Manželstvo vždy bolo a bude aj o trecích plochách. Ale ak niektorý z partnerov rieši situácie pre svoju vlastnú výhru "osobnú výhru" a v duchu sa z toho teší, je to podobné, ako by si ľavou rukou odťal pravú ruku a tešil sa, ako s tou pravou rukou vybabral. Nerozumie tomu, že keď pravá ruka začne krvácať a bude dlhodobo krvácať, celý organizmus odumrie. A manželstvo je organizmus.
Môže dvojkajak vyhrať, ak jeden nebude ťahať, alebo bude ťahať dozadu?
Hovoríš si: "No ale ty nevieš, akého ja mám partnera! Potrebujem ho vymeniť a začať znova."
Chceš ho vymeniť, lebo si naivne myslíš, že s niekým iným to pôjde super. Ale aj s tým druhým, o ktorom teraz možno snívaš, to dopadne presne tak isto. Lebo možno problém si ty.
Hovoríš si, som dospelý/dospelá. A mám právo to vyskúšať s niekým iným. Tento ma už nebaví.
V práci možno až tak vyskakovať nemôžeš, znášaš kolegov, s ktorými si až tak nerozumieš. Doma ale si chceš rozhodovať po svojom! Maš predsa právo byť šťastný/á !! Je to tvoj život, môžeš sa predsa rozhodnúť ako chceš! Dokonca máš pocit, že za to rozhodnutie zaplatíš zodpovedajúcu cenu. Tá cena sú trvalé rany. Trvalé. Nič ich nevylieči, nezmaže. Rozchod je ľahká cesta. Zlyhanie.
Dobrý čin, zlý čin
Tento príbeh o dobrých a zlých skutkoch možno poznáte:
Otec hovoril synovi: "Človek by sa mal snažiť o dobré skutky, lebo zlými skutkami blížime ľuďom."
Syn mu na to odpovedá: "Vieš, otec, keď ja robím veľa aj tých zlých skutkov."
Otec na to: "Synu, vyskúšaj si toto: vezmi kladivo a dosku a po každom zlom čine vbi jeden klinec do dosky."
Syn vzal kladivo a dosku a po každom zlom čine zabil jeden klinec do dosky. Keď už nebolo kde klince zabíjať, prišiel za otcom a povedal mu, že doska je tak prešpikovaná klincami, že už niet kde zabíjať ďalšie klince.
Otec reagoval takto: "Fajn, synu predsa sa ťa opýtam, robíš iba zlé skutky alebo aj dobré?" Syn rozmýšľal a povedal, že urobí sem tam aj dobrý skutok.
"Vezmi kliešte a po každom tvojom dobrom skutku vyber jeden klinec z tej dosky, kde máš teraz všetky tie klince za zlé skutky" navrhol otec. Syn namietal, že to bude trvať veľmi dlho.
Nevadí, vraví otec, ak to chceš urýchliť, skús urobiť častejšie dobrý skutok.
Tak syn začal robiť aj dobré skutky a po každom vybral jeden klinec z dosky. Po dlhej dobe prišiel za otcom veľmi šťastný, že už urobil toľko dobrých skutkov, že povyťahoval všetky klince z dosky a doska je úplne bez klincov.
Otec vzal syna za ramená a šli sa spolu pozrieť na tú dosku, kde nebol ani jeden klinec a pýta sa ho: "Synu, čo vidíš na tej doske?"
"Je plná dier", vraví syn.
"Vidíš, klince zmizli, ale doska už nie je v pôvodnom stave. Po klincoch ostali diery. Tie diery sú rany v ľudskom srdci. Po každom našom čine, ktorým ublížime blížnemu, ostane takáto rana, neskôr jazva, v jeho srdci."
Rany po ťažkých zraneniach sa hoja ťažko...